Renkantis naują butą
Išsirinkti tinkamus namus, kuriuose būtų gera ir patogu gyventi, yra nemenka užduotis. Renkantis būstą iš daugybės parduodamų butų, visų pirma reikėtų įvertinti konkrečius savo poreikius.
- Pasirinki, kokioje aplinkoje norėtumėte gyventi, ar jums malonesnė gamtos kaimynystė, ar miesto šurmulys, kokia infrastruktūra jums svarbi, kokios yra aplink gyvenamąjį kvartalą teikiamos paslaugos, ar geras susisiekimas su gyvenviete.
- Vertinant dominantį nekilnojamąjį turtą, svarbu apmąstyti, kokio pobūdžio architektūra Jus domina – mažaaukštė ar daugiaaukštė, ar svarbi estetinė vizualinė naujo namo išvaizda, kokios apdailos medžiagos naudojamos, ar turite pageidavimų konkretiems architektūriniams sprendimams (galbūt norėtumėte turėti balkoną ar terasą, o gal sandėliuką rūsyje ar dviračių saugyklą).
- Pilnavertei gyvenimo kokybei užtikrinti, reikėtų įvertinti parduodamų namų teritorijos sutvarkymą ir gerbūvį, atkreipti dėmesį į tai, kokios funkcijos yra sukurtos gyvenamajame kvartale: ar bus patogu pasistatyti automobilį, ar užtikrinamas teritorijos saugumas, ar yra įrengtos poilsio zonos, vaikų žaidimų aikštelės ir panašiai – juk savo naujų namų aplinkoje praleisite dalį laisvalaikio.
- Renkantis naują butą reikėtų atkreipti dėmesį į parduodamo namo statybos kokybę, pasidomėti konstrukciniais ir technologiniais sprendimais (sienų konstrukcija, langų sprendimais, šildymo ir vėdinimo sistemų tinkamumu šiltam būstui, garso izoliacijos sprendimais tarp butų ir panašiai).
- Atkreipkite dėmesį į Jūsų šeimos poreikius, kokio dydžio ir kelių kambarių buto jums reikia, jei artimoje ateityje planuojate šeimos pagausėjimą, galbūt verta iš karto įsigyti didesnį būstą. Perkant naują butą, pagalvoti, ar norėsite ir turėsite laiko įsirenginėti jį patys, o gal norėtumėte įsikurti jau pilnai įrengtuose namuose – tuomet jums svarbu siūlomos parduodamų butų apdailos galimybės.
- Galiausiai, peržiūrėjus visus jus dominančius variantus, svarbiausia yra įvertinti turimą informaciją, visus privalumus ir trūkumus, apmąstyti, kas jums yra svarbiau ir pasirinkti geriausią variantą.
Prieš perkant butą, patikusiame naujame name, įvertinkite aplinką ir rajoną. Atkreipkite dėmesį, ar kvartalą supa gerai išvystyta infrastruktūra – ar geras susisiekimas, ar nereikės kamščiuose praleisti didesnę vakaro dalį nei namie, ar aplinkui rasite visas Jūsų poreikiams būtinas paslaugas: maisto parduotuves, medicinos įstaigas, bankus, gal net konkrečias pramogas ir panašiai. Atkreipkite dėmesį, ar teritorijoje negirdėti per daug triukšmo nuo aplink esančių aktyvesnių gatvių. Galite netgi pasidomėti, ar, pavyzdžiui, nėra planų aplinkinėse teritorijose vystyti pramoninius objektus, kaip fabrikai ar gamyklos, kurie galėtų skleisti nepageidaujamus kvapus. Grynas, neužterštas oras gyvenamajame kvartale taip pat labai svarbus rodiklis. Galite pakalbėti su kaimynais ir paklausinėti jų nuomonės apie rajoną – ilgiau gyvenantys žmonės gali atskleisti dalykų, kurių neįmanoma pastebėti apsilankius tik kartą. Atkreipkite dėmesį, kokie žmonės gyvena aplinkui, ar vakarais kvartale verda gyvenimas, ar apskritai kvartale gera būti.
Nusižiūrėję konkretų daugiabučių kvartalą, pasidomėkite, koks yra planuojamas esamos teritorijos sutvarkymas. Kaip bus įrengtas gerbūvis, kokios funkcijos jame suprojektuotos. Svarbu, kad teritorija būtų saugi, aptverta tvora, su rakinamais varteliais, gerai apšviesta vakarais. Turėtų būti užtikrintas patogus parkavimas tiek ant žemės, tiek požeminiuose aukštuose. Vidiniuose kiemuose turėtų būti ne vien jauku ir gražu, bet ir įdomu. Turėtų būti suprojektuotos įvairios funkcijos ir veiklos, skirtos poilsiui ir žaidimams. Pasirūpinta pasivaikščiojimo takais, rekreacinėmis zonomis, želdynų grupėmis, mažąja architektūra (suoliukais, šviestuvais, pavėsinėmis), vaikų žaidimo aikštelėmis ar net mankštos lauke inventoriumi ir įrenginiais šunų aikštelei. Svarbu, kad norėtųsi būti ne vien Jūsų naujame bute, bet ir lauke.
Kiekvienam žmogui yra aktuali jo gyvenamoji aplinka, nes ji įtakoja bendrą savijautą, pasitenkinimo ir pasigėrėjimo savais namais jausmą. Didelę dalį bendro aplinkos vaizdo kuria ir kokybiška, šiuolaikiška architektūra, kuri dera su aplinka ir papildo, o ne gadina peizažą. Todėl svarbu atkreipti dėmesį, ar nekilnojamo turto vystytojai dėjo pastangas sukurti patrauklią ir estetišką architektūrą, kuri išlaikys savo vertę dar daug metų ateityje, ar tiesiog pasirinko pigiausius ir paprasčiausius sprendimus. Jei galvojate pirkti naują butą konkrečiame naujame name, pasidomėkite, kokios apdailos medžiagos pasirinktos fasadams, ar jos garantuoja kokybę, ar namas neatrodys aptrupėjęs ir pasenęs vos po kelių metų – juk tai gadintų nuotaiką kiekvieną kartą grįžus namo. Apžiūrėkite naujų butų pasirinkimo galimybes – ar konstrukciniai sprendimai leidžia lengvai keisti išplanavimą jums panorėjus, ar parduodami butai šviesūs, turi didelius langus, apsvarstykite, ar jums papildomų privalumų teiktų balkonai ar terasos.
Ne mažiau aktualus klausimas, renkantis naują būstą, yra konkretaus pastato statybos kokybė. Reikėtų pasidomėti konstrukciniais ir technologiniais sprendimais, ypač tais, kurie tiesiogiai veikia gyventojo komfortą, pvz., pastato energinis šiluminis efektyvumas ir apsauga nuo triukšmo.
Naujo namo šiluminį efektyvumą įtakoja ne vienas faktorius, bet kompleksiniai sprendimai. Prieš renkantis naują butą, reikėtų pasidomėti keliais pagrindiniais dalykais, kurie labiausiai apsprendžia pastato mažą šiluminės energijos poreikį. Tai – pamatų, sienų, grindų ir stogo konstrukcijos, langai, durys, jų montavimas bei šildymo ir vėdinimo sistemos. Statybų kokybė yra labai svarbi, nes visos pastato konstrukcijos turi būti tinkamai apšiltintos, o jų sujungimai – sumontuoti be šalčio tiltų. Turi būti stengiamasi pasiekti kuo didesnį pastato sandarumą. Pasidomėkite, ar parinkti tinkami langai ir durys, ar jie kokybiškai sumontuoti, kokia numatyta šildymo ir vėdinimo sistema.
Gera triukšmo izoliacija yra labai svarbus reikalavimas statiniui. Patogų gyvenimą daugiabučiame name gali užtikrinti tik kokybiška apsauga nuo aplinkos triukšmo ir gera garso izoliacija tarp kaimyninių butų. Garso izoliacijos kokybę nustato statybos reglamentai. Visų naujai statomų daugiabučių garso izoliacija turi atitikti tuo metu galiojančius statybos reglamentus. Tačiau prieš perkant naują butą, yra ne pro šalį pasidomėti, kokia garso izoliacijos klasė yra suprojektuota konkrečiame name. Garsui padidėjus 10-čia decibelų, žmogus tai priima kaip dvigubai didesnį garsą, todėl, jei Jūsų išsirinkto nekilnojamojo turto vystytojai pasirūpino geresne garso izoliacijos klase nei reikalauja reglamentai, galėsite konkrečiam daugiabučiui uždėti pliusą.
Patikimi nekilnojamojo turto vystytojai butų rezervacijas ir pardavimus vykdo tik prasidėjus statyboms. Tai garantuoja, kad visi dokumentai, susiję su statybos leidimu, yra tvarkingi ir procesui įgyvendinti kliūčių neiškils. Taip pat tokiu būdu jums suteikiama galimybė domėtis projektu ir stebėti statybų eigą. Verta atkreipti dėmesį, koks kompanijos požiūris į klientą, kadangi dialogas tarp pardavėjo ir pirkėjo yra būtinas. Atsakinga ir pažangi kompanija visada į savo klientą žiūrės ne tik kaip į paslaugų pirkėją, bet ir kaip į žmogų, todėl rūpinsis klientų gerbūviu ir po projekto pridavimo.