Atgal

Naujų butų šilumos vertinimas

Perkant naują butą, labai svarbia užduotimi tampa išsiaiškinti pastato statybos kokybę. Reikėtų pasidomėti konstrukciniais ir technologiniais sprendimais, ypač įtakojančiais naujo namo šiluminį efektyvumą – juk nei vienas nenorime permokėti už šildymą.

Pastatai pagal energijos sunaudojimo kiekį yra skirstomi į energinio naudingumo klases (A++, A+, A, B, C, D, E, F, G) ir atitinkamai sertifikuojami statybos užbaigimo ir namo pridavimo stadijoje. A++ klasės pastatai beveik nevartoja energijos ir priskiriami aukščiausiai klasei, tuo tarpu, G klasės pastatai yra energiškai neefektyvūs. Sumines energijos sąnaudas sudaro: šilumos nuostoliai per pastato atitvaras (sienas, grindis, stogą), šilumos nuostoliai per konstrukcijų šalčio tiltus, šilumos nuostoliai per varstomus langus ir duris, taip pat per nekokybiškus ar blogai sumontuotus langus ir duris, papildoma šiluma iš išorės (saulės energija), žmonių ir prietaisų išskiriama šiluma, metinis elektros energijos suvartojimas, metinės energijos sąnaudos karštam vandeniui ruošti. Kitaip sakant, kuo daugiau tiekiamos šilumos netenkama per išorines pastato atitvaras, tuo daugiau jos reikia pagaminti. Palyginimui, 5 aukštų daugiabutyje energijos sąnaudų šildymui (kWh/m² per metus) A klasei reikėtų – 20 kWh, B klasei – 64 kWh, C klasei – 103 kWh. Pagal statybos reglamentus, nuo 2014m. sausio 1 dienos visi nauji gyvenamieji daugiabučiai pastatai privalės atitikti B energinio naudingumo klasę.

Naujo namo šiluminį efektyvumą įtakoja ne vienas faktorius, bet kompleksiniai sprendimai. Prieš renkantis naują butą, reikėtų pasidomėti keliais pagrindiniais dalykais, kurie labiausiai apsprendžia pastato mažą šiluminės energijos poreikį. Tai – pamatų, sienų, grindų ir stogo konstrukcijos, langai, durys, jų montavimas bei šildymo ir vėdinimo sistemos.

Šilto naujo namo efektyvų šilumos suvartojimą lemia ne tik tinkama sienų varža. Visos pastato konstrukcijos turi būti tinkamai apšiltintos, o jų sujungimai – sumontuoti be šalčio tiltų. Turi būti stengiamasi pasiekti kuo didesnį pastato sandarumą. Svarbu parinkti tinkamus langus (kokybiškai sumontuotomis kameromis ir stiklo paketais, šilumą į patalpas praleidžiančiais stiklais) ir duris bei juos kokybiškai sumontuoti, išvengiant šalčio tiltų. Langai turėtų būti sumontuoti apšiltinimo sluoksnyje naudojant konstrukcijas, kurios nėra laidžios šalčiui. Jei vėdinimui parenkama rekuperacinė sistema (vėdinimo sistema su šilumos grąžinimu) – ji taip pat labai pagerina pastato energinį efektyvumą.

Butų nuoma Palangoje